لحظاتی با حضرت علامه ذو الفنون حسن زاده آملی (روحی فداه)

همنشینی با علما خیلی سفارش شده، حالا که به دلیل کم توفیقی کمتر می تونیم خدمتشون برسیم، پای درسشون میشینیم و سعی می کنیم از معارفشون استفاده کنیم بلکه جرعه ای از انچه به ایشان دادند در کام ما نیز بریزند...

وَاسقِنا مِن حَوضِه وَ بِیَدِه شَرْبَةً هَنیئَةً مَریئَةً لا نَظْمَأُ بَعدَها

مراسم بزرگداشت عارف بالله حضرت آیت الله بهجت ( رضوان الله تعالی علیه) 
 
انسان دو دهان دارد: یکى گوش که دهان روح او است و دیگر دهان که دهان تن او است. این دو دهان خیلى محترم اند. انسان باید خیلى مواظب آنها باشد. یعنى باید صادرات و واردات این دهان ها را خیلى مراقب باشد. آنهاییکه هرزه خوراک می شوند، هرزه کار می گردند. کسانى که هرزه شنو میشوند، هرزه گو میگردند. وقتى واردات انسان هرزه شد، صادرات او هم هرزه و پلید و کثیف مىشود. یعنى قلم او هرزه و نوشته هایش زهرآگین خواهد شد. حضرت وصى، امیرالمؤمنین، علیه السلام فرمود: عمل نبات است و هیچ نبات از آب بی نیاز نیست و آبها گوناگونند. هر آبى که پاک است، آن نبات هم پاک و میوهاش شیرین خواهد بود; و هر آبى که پلید است، آن نبات هم پلید و میوه او تلخ است. خود عمل، حاکى است که از چه آبى روییده شده است.
نکته: تا دهن بسته نشد دل باز نمی شود. از سید کائنات روایت است که چون فرزندان و نبیره ی آدم علیه السلام بسیار شدند در نزد وی سخن می گفتند و وی ساکت بود. گفتند : " ای پدر !چه شد شمارا که سخن نمی گویی؟" گفت : " ای فرزندان من !چون خدا جل جلاله مرا از جوارش بیرون فرستاد با من عهد کرد و گفت : گفتارت را کم کن تا به جوار من برگردی."

الهی، اگر مردم لذت علم را بدانند،کجا اهل علم را سر آسوده و وقت فراغ خواهد بود.

 

 

علامه ابولفضایل حسن زاده آملی

/ 2 نظر / 28 بازدید
...

مطالبو حقظ شدیم .نمی خواین آپ کنین؟

...

عکس جدید آقا محمد رو هم بذارید.اگه امکانش هست